Симетрія в літературі.
В рамках проекту «Центральна і осьова симетрія ?» нашій групі треба було з’ясувати питання, чи існує зв'язок між літературою та геометрією, в нашому випадку з перетворенням симетрії. Для того , щоб відповісти на поставлену нам задачу, ми звернулися до літератури та інтернет-ресурсів і з'ясували, що Г. Вейль на початку 20 століття писав: «Краса тісно пов'язана зі симетрією».
Виявляється, читаючи в дитинстві казку про Буратіно, ми незвертали увагу на дивну фразу, продиктовану Мальвіною своєму недбайливому учню: "А роза упала на лапу Азора". А вона однаково читається як зліва направо, так і навпаки - справа наліво. Це далеко не перша поява оборотних фраз.
Вперше вони були відзначені в епоху античності в Древній Греції і отримали назву "паліндром", що означає "біжить назад". Однак, якщо паліндромом Азора знайомий багатьом, то таке явище, як вірш-паліндром, відомий лише вузькому колу фахівців та аматорів. Багато поетів складають як вірші, так і речення паліндроми. Наприклад, такі речення-поліндроми:
· І що сало? Ласощі… (Олександр Ірванець)
· О, гомін німого (Тарас Девдюк)
· Козак з казок «Бувалу булаву б…» (Іван Іов)
· Паліндром — і ні морд, ні лап (Іван Іов)
Кожен рядок цього вірша є окремим паліндромом (вірш-паліндром):
Козак з казок.
Уже лисі ліси… Лежу.
Уже ребра татар бережу.
Умру. Суму сум — у сурму,
А мене нема…
(Олег Будзей. Із збірки «З архіву душі», 1999)
А цей вірш є одним суцільним паліндромом (вірш-паліндромон):
І трава, ніч…
О-охи та ахи…
Луджені зорі,
Аромат лексидій,
Юль фото…
Флюїди скель,
та моря,
і роз…
… І не жду лиха,
А – тихо очі на варті…
( Кость Павляк, 2005, Алушта)
Вірш «Ось симетрії» цікавий тим, що має горизонтальну вісь симетрії.
Ось симетрії
Нехай стає кохання ледь відчутним,
Нехай проходять хмари кудись вдаль. Нехай порівнюють весну із груднем, Нехай нас не торкається печаль. Нехай летять в далекий край лелеки, Нехай стають нестримними слова, Нехай з тобою ми тепер далекі, Нехай нас не торкається біда. Нехай бадьорий ранок віє смутком, Нехай тривожать мрії й почуття, Нехай минає час занадто хутко, Занадто хутко, навіть для життя. ____________________________ Занадто хутко, навіть для життя. Нехай минає час занадто хутко, Нехай тривожать мрії й почуття, Нехай бадьорий ранок віє смутком. Нехай нас не торкається біда, Нехай з тобою ми тепер далекі, Нехай стають нестримними слова, Нехай летять в далекий край лелеки. Нехай нас не торкається печаль, Нехай порівнюють весну із груднем. Нехай проходять хмари кудись вдаль, Нехай стає кохання ледь відчутним. |
Також вісь симетрії, горизонтальну або вертикальну, мають букви (М,Н,П,О,Ф,А) та слова (ДІД, АЛЛА, ПИЛИП,ОКО,КОК).
Нами було вивчено питання: чи існує симетрія в літературі. На це ми стверджуємо: так, існує. Причому в самих різних формах. І чим більше коло питань ми розглядаємо, які стосуються симетрії, тим більше ми впевнюємося, що симетрія є символом досконалості.
Немає коментарів:
Дописати коментар